Lekce jógy vede Láďa Kleger v KPMG už třetím rokem. Navštěvovat je můžete v úterý od půl osmé ráno nebo ve středu od půl dvanácté. Podle Ládi je jedna hodina týdně nezbytné minimum. Velmi ale pomůže vyhradit si trochu času na krátké jógové rozcvičení i doma, ideálně každý den. „Stačí si ráno po probuzení zacvičit několik pozdravů slunce. Tělo pak bude na cvičení lépe reagovat a lekci si více užijete,“ říká.

Jistý čas jste s jógou strávil v Indii. Jaká byla vaše cesta k ní?

Intenzivněji jsem začal jógovat na Novém Zélandu. V městečku, kde jsem pracoval, působil jeden muž, který byl takovým archetypem „indického svatého muže“ a nabízel lekce jógy za symbolický jeden dolar. Jeho lekce jsem rád navštěvoval a cvičení mi dělalo dobře. Bohužel jsem si tehdy pravidelnost praxe neudržel a muselo se začínat nanovo. Nakonec jsem se rozhodl jet do Indie a tam se studiu jógy věnovat naplno. Nějaký čas jsem pobýval v Rišikéši, který je označován jako hlavní město jógy. Je tam řada ašrámů – jógových center – a mnoho učitelů nejrůznějších směrů jógy.  Šest týdnů jsem také strávil v centru u Kaivalyadhama nedaleko Bombaje, kde jsem se dovídal více o filozofii, teorii a zdravotních aspektech jógy. Další kurzy jsem pak už absolvoval v Česku a později jsem jógu začal vyučovat.

Tou dobou jste byl ale stále zaměstnaný.

Ano. Teprve ve chvíli, kdy cvičení přibývalo, jsem se rozhodl své zaměstnání opustit a poslední tři roky se józe věnuji na sto procent.

Mnoho lidí volí jógu pro její zdravotní aspekty. V čem její pozitivní účinky spočívají?

Zaujímaní jógových pozic je unikátní svým celostním přístupem. Vedle práce s tělem  je kladen důraz na dech a uvědomění. Celé tělo je protahováno i posilováno. Cvičení pomáhá nejen z hlediska správného držení těla, ale přispívá k celkovému zdraví. Řada pozic například stimuluje lymfatický systém, který je zodpovědný za imunitu. Dochází k podpoře krevního oběhu, což mimo jiné funguje jako prevence křečových žil. Stlačujeme orgány v dutině břišní, což má blahodárný vliv na trávení. Soustředěné cvičení pomáhá odbourávat jak fyzické tak psychické bloky. Jedná se o výbornou metodu, jak se zbavit stresu a nabít se energií.

Jak vypadají vaše hodiny? Jsou vhodné i pro toho, kdo se józe nikdy nevěnoval? Nebo pro někoho, kdo má například potíže s bolestmi páteře?

Styl cvičení, který prezentuji, se nazývá flow nebo  také vinyasa jóga. Cvičení je relativně dynamické, bez dlouhých výdrží v pozicích.  Důraz je kladen na provázanost s dechem a snažím se dělat cvičení pestré jako inspiraci na doma. Na lekcích se potkávají lidé, kteří už cvičili, s těmi, kdo jsou úplnými nováčky. Přicházejí také lidé různého věku. Nikdo nemusí mít strach, že by cvičení fyzicky nezvládl. Pokud někdo začíná, více se mu věnuji a opravuji jeho chyby. Chci, aby si každý z cvičení odnesl dobrý pocit. Co se týká zdravotních potíží, nově příchozích se ptám na zdravotní omezení a případně nabízím alternativní varianty pozic .

Jógu častěji cvičí ženy. Platí to i pro lekce v KPMG?

Ano. Je to vlastně paradoxní, protože v Indii byla jóga historicky vyhrazena mužům. Rozhodně bych ale chtěl povzbudit muže, aby přišli. Uvidíte, že se díky cvičení budete cítit lépe.

Autor: Pavla Čechová (převzato z časopisu Echo – interní magazín KPMG 5/2016)