Vedle běžných lekcí jógy či pilates si s lektory Active Benefit můžete vyzkoušet i takové speciality jako je hormonální jóga. Nejen o této výjimečné jógové metodě jsme se bavili s Aylin Akyolovou, která studovala hormonální jógovou terapii přímo u objevitelky a propagátorky tohoto směru, Dinah Rodriquez.

Když jsme se před lety poprvé potkali na lekcích, vzpomínám si na tvůj hluboký zájem o jógu. Tehdy by mě ale nenapadlo, že takto radikálně změníš svůj život a vydáš se po cestě jógy naplno. Jak k tomu došlo?

První inspirací, která mě přivedla na tuto cestu, byla má rodina. Maminka přikládala zdravému životnímu stylu vždy velkou důležitost a podařilo se jí si vlastní pomocí vyléčit astma. Tatínek je lékař a ve své praxi se dlouhodobě zabývá alternativními přístupy, včetně psychosomatiky, tedy vlivu myšlení na naše životy a zdraví. Osobně jsem se s jógou setkala poprvé ve třinácti, kdy jsem doma našla knížku hatha jógy po babičce a začala podle ní cvičit.
Hlavním impulzem pro to, abych se do jógy ponořila mnohem hlouběji ale byla skutečnost, že mi v roce 2014 diagnostikovali diabetes 1. typu. Zpětně jsem si uvědomila, že do té doby jsem svému životnímu stylu moc velkou důležitost nedávala, signály svého těla jsem přecházela a často jsem šla za své možnosti. To byl důvod ke změně.

Jak ti jógové postupy pomáhají při řešení tvých problémů s diabetem?

Dlouho jsem pátrala po pozicích podporujících funkce slinivky. Nacházela jsem jednotlivé cviky, ale stále to nebylo nic uceleného. Po čase jsem narazila na orgánovou jógu. Absolvovala jsem seminář, kde jsem jsem se naučila speciální sestavu a poté jsem ji doma pravidelně cvičila. Sestava mi pomáhala, cítila jsem se po ní velmi dobře. Stále jsem ale hledala něco jiného, něco přesně pro mě. Když jsem se doslechla o hormonální józe pro diabetes, úplně jsem se nadchla. Měla jsem velké štěstí, že tou dobou měla sama autorka sestavy Dinah Rodriguez přijet do Prahy. Dinah na mě nesmírně zapůsobila. Její hormonální jógovou sestavu jsem praktikovala pravidelně doma. Mé glykémie se začaly vyrovnávat, psychicky i fyzicky jsem se cítila skvěle.

Ale hormonální jóga není určená pouze pro diabetiky.

To určitě ne. Kromě hormonální jógy pro diabetiky vyvinula Dinah i jógovou hormonální terapii pro ženy. Ta pomáhá v mnoha ohledech. Pomáhá ženám při řešení problémů s menopauzou, nepravidelnou menstruací, emocionální nestabilitou, nespavostí, hypofunkcí štítné žlázy a v řadě dalších případů souvisejících s hormonální nerovnováhou. Metoda využívá ásany, dechové techniky, vizualizace, jóga nidru (jógový spánek), bandhy (tělesné zámky užívané v józe) a tibetské vedení energie. Jelikož má stres velmi špatný vliv na naše celkové zdraví, součástí jsou i antistresové techniky. Hormonální jógová terapie působí na fyzické, fyziologické, psychické i na energetické úrovni. V dosahování výsledků je rychlejší a efektivnější než tradiční jóga.

Vraťme se ještě k otázce diabetu. Je známo, že velmi důležitá je vhodná strava. Jak na to jdeš ty?

Je to tak. I v tomto pro mě byla nemoc velkou učitelkou. Dříve jsem se často odbývala rychlými pokrmy, abych zas co nejdřív mohla pracovat. Energii jsem doplňovala kafem nebo čokoládou. Stravu jsem začala opravdu řešit až poté, co mi byl diagnostikován diabetes. Musela jsem odbourat vysokosacharidové pokrmy, které jsem tak milovala. Nečekaně rychle jsem si ale na nový stravovací režim zvykla. Vše jsem si začala poctivě chystat a když jsem nemohla jíst doma, brala jsem si jídlo s sebou. Úplně jsem vyřadila cukr, bílou mouku, alkohol a procesované potraviny. Také jsem omezila konzumaci kofeinu a teinu. Začala jsem jíst pravidelně v menších dávkách bez toho, abych hladověla nebo se přejídala. Pozornost jsem věnovala i kombinacím jídla, rychlosti kterou jím, náladě nebo jiným okolnostem, které při jídle panují. Bylo až neuvěřitelné, jak skvěle a plná energie jsem se začala cítit. Tím, že jsem začala jíst „opravdová“ jídla jsem zůstávala déle sytá a přestala jsem toužit po jídlech bez kterých jsem si dřív myslela, že nemohu fungovat.